PRAKTINIAI PATARIMAI

Senų statinių renovacija
Senų statinių renovacija

Lietuvoje didžiają daugumą pastatytų statinių sudaro seni gyvenamieji namai. Daugumos pastatų energetinis naudingumas yra itin žemas: brangus šildymas, drėgnos ir vėsios patalpos, atgyvenusi statinio išvaizda, neergonomiška patalpų eksploatacija. Šiuolaikinės statybos technologijos padeda išspręsti senų pastatų problemas.

 

Namų šiltinimas – dviguba nauda

 

 

Šiuo metu populiariausias statinių renovacijos būdas yra pastato apšiltinimas/ fasado apdailos atnaujinimas.

Jei statinys yra energetiškai nenaudingas - brangūs šildymo kaštai, tokiu atveju išorės sienas galima apšiltinti naudojant įvairias šiltinimo medžiagas:

 

  • Putų polistirenas.
  • Apkrovas laikanti mineralinė vatos plokštė.

 

Abi medžiagos gali būti klijuojamos, tvirtinamos smeigėmis bei armuojamos, naudojant armavimo mišinį ir įskandinant specialų armavimo tinklelį. Vėliau apdirbamos dekoratyviniu tinku, klinkerio ar kitomis plytelėmis, ar tiesiog nuglaistomos ir nudažomos.

 

Kai darbai atliekami tasiklingai ir profesionaliai, toks fasado šiltinimo būdas yra itin efektyvus. Svarbu nepamiršti pašalinti visus galimus statinio šalčio tiltelius. Jei šiltinimo būdui pasirinktas putplastis - tinkamai suklijuoti putplasčio plokštes.

 

Prieš tai minėtos medžiagos taip pat gali būti naudojamos mediniams ar metaliniams karkasams, po to montuojant fasadines dailylentes ar kitas apdailos plokštes.

 

Skirtumai:

 

Putų polistirenas yra nekvepuojanti, itin gerai šilumą sulaikanti ir šalčio nepraleidžianti medžiaga. Tinkamai suklijuotas putplastis visiškai izoliuoja fasadą nuo išorinių veiksnių, todėl statinio viduje padidėja drėgnumas. Fasadas tampa nekvepuojantis (termoso tipo).

 

Apšiltinus statinį putplasčiu reikia dažniau vėdinti patalpas, tačiau šildymo kaštai sumažėja apie 40 procentų.

Renkantis putplasčio šiltinimo sistemą vertėtų įsirengti ir oro rekuperacinę sistemą, tokiu atveju būtų pasiektas maksimalus šilumos ir gero oro santykis.

Statinio šiltinimas putplasčiu yra ilgaamžis, patikimas, patikrintas ir ganėtinai pigus būdas.

 

Statinio šiltinimas mineraline vata yra geras tuo, kad vata atlieka puikias šilumos izoliacijos ir ventiliavimo funkcijas. Tokiu būdu apšiltintas fasadas yra "kvėpuojantis", todėl statinio sienose neužsilaiko drėgmė.

 

Statinio apšiltinto mineraline vata viduje tvyro geras klimatas. Tokiu būdu apšiltintas statinys yra ilgaamžis, patikimas ir patikrintas. Tačiau dėl vatos drėgmės įgeriamumo, žiemą esant dideliam šalčiui dalis fasado gali užšalti ir prarasti šiek tiek apšiltinimo savybių. Šltinimas mineraline vata yra ganėtinai brangus dėl pačios medžiagos bei darbų kainos.

 

Kiekvienas statinys gali būti apšiltinas tiek viena, tiek kita medžiaga. Svarbu įvertinti poreikius, apskaičiuoti kiekvienos medžiagos šiluminį naudingumą, pagal kiekvieno statinio individualų atvejį.

 

Stogo renovacija

 

Planuojant keisti stogo dangą yra pravartu apšiltinti pačią stogo konstrukciją, ar pakeisti seną šiltinimo sistemą. Jei stogas ar viršutinio aukšto lubos niekada nebuvo apšiltintos, tai šiltinti stogo konstrukciją yra labai naudinga ir net privalu. Jeigu statinio stogo konstrukcija yra neapšiltinta, visa statinio šiluma prarandama per stogą, todėl patiriami labai dideli šildymo nuostoliai. Taisyklingai apšiltinus statinio stogą yra sutaupoma iki 30 procentų šilumos.

 

Populiariausios stogų dangos:

 

Lietuvoje daugumą senųjų laikų statybos statinių dengia asbestinis šiferis, kuris yra pripažintas kenkiantis žmogaus sveikatai.

 

Dabartiniai šifero lakštai yra beasbestiniai, pagaminti iš cementinio pagrindo, dažyti įvairiomis spalvomis. Taip pat yra gaminamos skritingos stogo detalės, kraigai, vėjelėntės. Tokie stogai yra ilgaamžiai, juos nesudėtinga montuoti, keičiant senąjį šiferį. Ši danga yra optimaliausias kainos ir kokybės santykis.
 

Skardiniai stogai yra alternatyvi stogo danga beasbestiniam šiferiui. Skardinė danga gali būti pagaminta iš lygių arba banguotų lakštų. Tokie stogai yra įvairių spalvų, atspalvių, formų. Skardiniai stogai yra efektyvūs tuo, kad esant mažesniam stogo nuolydžiui, žiemą neužsilaiko sniegas, mat iššąlusi skarda yra labai slidi. Skardinės stogų dangos yra modernus sprendimas siekiant vizualiai atnaujinti statinį. Vienintelis skardinių stogų minusas yra garso sugeriamumas. Lyjant lietui gali girdėtis krintantys lietaus lašai.

 

Skardiniai stogai dėl savo nepriekaištingos išvaizdos ir geros kokybės yra brangesni už beasbestinį šiferį.

 

Čerpiniai stogai yra užsitarnavę ilgaamžio, patikimo, gražaus, klasikinio stogo vardą. Šiuolaikinės čerpės gaminamos įvairių spalvų, atspalvių bei formų. Tokią stogo dangą patartina dengti tuomet, kai stogas yra status ir gerai matomas. Toks statinio stogas papuoš visą statinį.

 

Čerpiniai stogai yra vieni iš brangiausių, tiek medžiagos, tiek darbo atžvilgiu. Vis dėlto, tokie stogai užtikrina ilgaamžę kokybę ir nesenstantį architektūrinį grožį.

 

Šiuolaikiniai langai, plastikinės ir šarvuotos lauko durys.

 

Ne paslaptis, kad seni mediniai langai, medinės, nesandarios durys yra pagrindis šilumos praradimo bei šalčio patekimo šaltinis.

   

Planuojant namo rekonstrukciją, renovaciją, remontą, langus ir lauko duris vertėtų keisti pačius pirmus.

Šiuolaikiniai langai yra gaminami su plastikiniais, mediniais dažytais rėmais, mediniais apskardintais rėmais ir stiklo paketais.

   

Populiariausi - plastikiniai rėmai, kuriuose yra išlietos oro kameros. Oro kameros yra skirtos sulaikyti, kompensuoti temperatūros svyravimus: iš lauko nepatenka karštis ar šaltis, iš vidaus neprarandama šiluma.

   

Mediniai langai yra šiek tiek kvėpuojantys, todėl padeda palaikyti oro drėgmės balansą patalpoje. Mediniai langai taip pat sukuria jaukumą, turi geras garso ir šilumos izoliacijas.

Šiuolaikiniai mediniai langai yra nesulyginami su senoviniais mediniais langais, nes yra gaminami pagal šiuolaikiškas technologijas. Mediniai plastikiniai langai gali būti dažyti iš išorės, arba dengti skarda, aliuminiu. Pastarieji yra itin kokybiški ir ilgaamžiai.

  

Visų tipų šiuolaikiniai langai yra su stiklo paketais. Stiklo paketai būna vienos ar kelių kamerų, kurios yra pripildytos argono dujomis. Tokie stiklo paketai turi puikias šilumos izoliacijos savybes.

 

Renkantis lauko duris, vien į dūrų saugumą kreipti dėmesio nedėrėtų, kadangi profesionalūs vagys sugeba atrakinti visas spynas, o jei ir ne, tai nesudėtingai gali patenkti į patalpą per artimiausią langą. Statinyje saugumą labiausiai užtikrina įrengta saugos sistema.

   

Jei planuojama keisti visus statinio langus, ir jei yra vertinamas statinio estetinis vaizdas, duris vertėtų rinktis plastikines, kurių išorė būtų tokios pat spalvos, kaip ir langų išorė. Šiuolaikinės plastikinės durys yra pakankamai saugios. Plastikinės durys, kaip ir plastikiniai langai gerai sulaiko šaltį ir šilumą, turi puikias garso slopinimo savybes. Tokios durys reaguoja į žiemos bei vasaros temperatūrų svyravimus, tad kartais jas reikia pareguliuoti.

   

Renkantis šarvuotas duris reikia atkreipti dėmesį, kad jos būtų kuo storiau apšiltintos, svarbu, kad būtų apšiltintos staktos. Kadangi didžiąją dalį tokių durų sudaro plienas, kuris esant dideliam šalčiui įšąla, tokios durys nėra pakankamai šiltos ir labiau tinkamos daugiabučių butų durų pasirinkimui.

Šarvuotos, brangios ir labai kokybiškos lauko durys yra ilgaamžės, saugios, patikimos, yra gaminamos įvairių spalvų ir raštų.

   

Tiek tipinių plastikinių, tiek paprastų šarvuotų lauko durų kainos yra panašios. Plastikinėms durims yra suteikiamos ilgesnės garantijos. Šarvuotos durys yra saugesnės, plienas beveik nereaguoja į temperatūrų pokyčius, todėl nereikia kaskart jų reguliuoti.

 

 

www.statybupjuvis.lt